یک روز با ماهی سیاه کوچولو، زال و حبه‌ی انگور در باغ نگارستان

روز سه‌شنبه همراه با همه‌ی کودکان طبقه‌ی بالا به باغ نگارستان رفتیم. این روزها در این عمارت تاریخی، موزه‌ی تاریخ و فرهنگ کودکی برپاست. مجموعه‌ای از اسناد، تصاویر، کتاب‌ها، لباس‌ها و اسباب‌بازی‌های کودکان مربوط به دوره‌های مختلف تاریخ ایران در این موزه جمع‌آوری و به نمایش گذاشته شده است.

هفته‌ی گذشته به مناسبت سال‌روز تولد هانس کریستین آندرسن و روز جهانی کتاب کودک، مراسم جشن کتاب و بالماسکه‌ی‌ شخصیت‌های کتاب‌های کودک در این موزه برگزار می شد. کودکان رها هم از چند روز قبل کتاب‌های مورد علاقه‌ی خود را مرور کردند و هر کدام شخصیت مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کردند تا با ساختن ماسک، او را به دوستان خود و بقیه معرفی کنند. بعضی از بچه‌ها ماسک خود را در رها درست کردند و بعضی دیگر هم در خانه.

صبح سه‌شنبه ماسک در دست در هوای بسیار دل‌پذیر بهاری راه افتادیم به سمت میدان بهارستان. همکاران موزه‌‌ی کودکی در باغ نگارستان منتظر ما بودند. اول وارد یکی از حوض‌های بزرگ باغ شدیم که آبی نداشت و در آن جا به داستان‌خوانی کتاب »سفر به سرزمین وحشی‌ها«  نوشته‌ی موریس سنداک گوش دادیم. بعد ماسک‌های شخصیت‌های وحشی داستان را به صورت زدیم و حسابی وحشی‌بازی کردیم. در قسمتی دیگر از باغ »ماهی سیاه کوچولو« منتظر ما بود. همین طور »زال« و »حبه‌ی انگور« و »پینوکیو« کودکان رها هم ماسک‌های خود را برصورت زدند و برای بقیه تعریف کردند که چه شخصیتی هستند و چه داستانی دارند. بچه‌ها در باغ میان‌وعده خوردند و بعد به دیدن موزه‌ی کودکی رفتیم. دو نمایش تعاملی هم در موزه با کمک بچه‌ها اجرا می‌شد: »داستان مرغ سرخ کوچولو« و داستان »خونه‌ی مادربزرگه«. بعد از تمام شدن بازدید از موزه و بازی بالا بلندی دور باغچه‌های باغ و فوت کردن قاصدک‌های بهاری به رها برگشتیم.

این نوشته در رخدادها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *