نمایش «یوزپلنگ و روباه و سیندرلا»

امروز علی پیش‌نهاد داد که نمایش بازی کنیم. تا حالا چند باری پیش آمده که با هم نمایش بازی کرده باشیم. معمولا موضوعی که از قبل تعیین شده باشد را نمی‌پذیرند. دوست دارند بیشتر «هر چه پیش آید خوش آید» باشد. این جوری پیش می‌رود که هر کدام ساز خودشان را می‌زنند. هر کدام کاری را شروع می‌کنند و من سعی می‌کنم با وصل کردن آن‌ها در قالب یک داستان، راوی نمایش شٙوم. معمولا موضوع مشخصی از داستان بیرون نمی‌آید و کمتر به تمرین بار دوم می‌کشد.
دور هم نشستیم تا در مورد نقش‌هایی که می‌خواهند در نمایش داشته باشند صحبت کنیم. نقش‌هایی انتخاب شدند. تصمیم گرفتیم قبل از شروع تاتر، نمایش‌نامه داشته باشیم. علی تند و تند نمایش‌نامه را می‌گفت. بقیه هم گوش می‌کردند. نمایش‌نامه هی تغییر می‌کرد. با فکرهای این کوچولوهای پنج‌ساله شبیه یک بچه رشد می‌کرد.
دو نفر نقشی نداشتند در نمایش‌نامه؛ پس باید تغییر کند.
پوزپلنگ‌ها دوست داشتند زود خرگوش دزد را شکار کنند. با هم فکر کردیم که خب این جوری خیلی زود نمایش پایان می‌یابد. پس نمایش‌نامه باز هم تغییر کرد.
خرگوش دزد؟!!
رونیکای دوست‌دار حیوانات‌مان پیشنهادی دارد: حالا که قرار است دزد باشد، خوب است که روباه باشد نه خرگوش!
بالاخره نمایش‌نامه تکمیل و تمرین شروع شد. بعد نوبت گریم رسید. برای یک گریم خوب، باید خوب نقش حیوانات را تماشا می‌کردیم. پس دایرة‌المعارف حیوانات و گربه‌سانان آمدند و شریک ما در نمایش شدند. یوزپلنگ را یافتیم و خوب نقش و نگارهایش را نگاه کردیم. حالا یک همکار برای گریم می‌خواستیم. از گزوه بچه‌های بزرگ گاهی هم‌راهان مهربانی داریم که بچه های کوچک از هم‌راهی آن‌ها واقعا لذت می‌برند. مانی برای کمک آمد و الحق هم که خوب بچه‌ها را گریم کرد. باز هم تمرین داشتیم، آن هم با اشتیاق تمام! حتی وقت آزاد و استراحت هم معنایی نداشت.
بعد، دعوت از اهالی رها برای دیدن نمایش، یک پرده برای نمایش، یک اجرای موفق و معرفی بعد از اجرا!
چه روز دل‌چسبی بود. نگاه‌شان می‌کردم و چشمانم برق می‌زد از دیدن‌شان! چه‌قدر بزرگ شده‌اند. آماده‌اند که وارد گروه‌های بزرگ‌تر شوند و برای پیش بردن رویاهای‌شان جدیت داشته باشند و پشت‌کار!

پ.ن: این نمایش با کودکان گروه ۵ سال انجام شد.

این نوشته در گزارش‌های روزانه ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>