خنده‌های رنگی

کاغذهای رولی با کمک بچه‌ها چسبیده شدند روی دیوار. نقشه‌ی رها را (که قبلا کشیده بودیم) زدیم روی دیوار مقابل! قصد داشتیم امروز با رنگ کار کنیم. اما رنگ‌های انگشتی کجا بودند؟!!
روی نقشه علامت‌هایی زده شده بود. هر کدوم از علامت‌ها جای یک رنگ انگشتی را نشان می‌دادند. نمی‌دانید که چه خوب نقشه‌خوانی می‌کردند. به خوبی تمام فضاها را از روی پلان تشخیص می‌دادند. دیگر مثل دفعات قبل، مدت‌ها گنگ و مبهوت به تصویر نگاه نمی‌کردند.
رنگ‌انگشتی‌ها پیدا شدند اما باز هم دلشان نقشه‌خوانی می‌خواست. چند باری بازی کردیم و هر بار کلی ذوق‌زده می‌شدند.آن‌هایی که قبلا به سختی این بازی را می‌کردند، امروز تند و سریع جاها را تشخیص می‌دادند.
بعد از چند بار نقشه‌خوانی، نوبت به رنگ انگشتی رسید. حالا کاغذهای بزرگ سفید بودند و دست‌های کودکانه و موسیقی!
پیشنهاد این بار این بود که هماهنگ با آهنگ رنگ بگذاریم روی کاغذ؛ موسیقی که تند شد، تند و تند و اگر کند شد، آرام. خلاصه اینکه خوب گوش می‌کردیم تا ریتم را پیدا کنیم. بعضی عالی این کار را می‌کردند. واقعا حس می‌کردم رنگ‌ها همراه با حرکات بدنشان روی کاغذ می‌رقصند. بعضی دست‌هایشان را رنگی می‌کردند و می‌زدند تِپ و تِپ روی کاغذ و نقش دست‌هایشان جان می‌داد به کاغذ سفید. یکی دلش نمی‌خواست دستش رنگی شود. برایش قلم‌مو آوردم. اما کم‌کم توی جوِ رنگ و دست‌های رنگی، فراموش کرد که چی دوست نداشته. قلم‌مو کنار رفت و با دست های رنگی کار را ادامه داد. یکی هم حواسش به گرفتن پروانه‌ها بود. یک پروانه خشک شده توی اتاق پیدا کردیم و این وسط، میکروسکوپ هم به ما پیوست. پروانه زیر میکروسکوپ دنیایی دیگر بود. پر از پرز با چشم‌های قلمبه‌ی درشت!
کاغذ‌های بزرگ تقریبا پر از رنگ شده بودند. بچه‌ها می‌پریدند بالا تا آن بالاها هم نقش‌دار شوند.
به دست‌های پر از رنگ‌شان نگاه می کردند و می‌خندیدند.
«خاله ببین این دو تا رو با هم قاطی کردم و این رنگی شد. حالا این رو هم می‌خوام قاطی کنم…»
یکی از بچه‌های بزرگ‌تر هم رسید و با یک چیز نوک‌تیز بر‌روی رنگ‌های پخش‌شده بر کاغد، طرح‌هایی را کشید.
رنگ انگشتی خنک بود و نرم. از همه مهم‌تر آنکه نگران کثیف شدن (و پاک نشدن) لباس‌هایمان نبودیم.
آن روز دست‌ها و موها و لباس‌ها و خنده‌های‌مان رنگی بود

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>