خانه یادگیری رها

خانه برای اکثر ما واژه‌ای است توأم با آرامش، امنیت و روابط بی غل و غش. جایی است که آدم‌ها خود را برای مناسبات خاصی آماده نمی‌کنند. خودشان هستند. جایی است با یک دنیا اتفاقات تلخ و شیرین که بچه‌ها در آن بزرگ می‌شوند.

یادگیری یک ویژگی اصلی برای انسان است. انسان‌ها در طول تاریخ با همین قابلیتِ یادگیری، تمدن به وجود آورده‌اند. فرهنگ‌ها ساخته یادگیری بشری هستند. یادگیری هیچ حد و مرزی ندارد و در قالب هیچ برنامه‌ای محدود نمی‌شود. یادگیری یک جریان سیال است که باید با آن همراه شد و رفت. تا کجا؟ تا آنجا که ما را با خود می‌برد؛ تا مرزهای آفرینش.

رها، یک واژه‌ی زیباست. البته نه از جنس واژه‌های علی – معلولی، رها یک واژه‌ی دیالکتیکی است. دو جنبه دارد که هر یک با دیگری زیبا می‌شود. رها یعنی اختیار بی‌پایان در کنار مسئولیت تمام. رهایی آرزوی دیرینه‌ی انسان است. انسانی که گاه به بهانه اختیار به بی‌قیدی دچار شده و گاه از ترس آن در بند افتاده است.

خانه‌ی یادگیری رها، مکانی است که در آن به کودکان و خانواده‌هایشان احترام گذاشته می‌شود. جایی است شبیه خانه؛ راحت و بی‌تکلف. رها طوری طراحی شده که شباهت‌های محیطی آن با خانه، به بچه‌ها احساس امنیت بیشتری می‌دهد. جریان یادگیری در رها ناب است و از دل بچه‌ها می‌آید. کار اصلی مربی مشاهده است. هر جا که در خلال مشاهدات خود جریانی از یادگیری را تشخیص دهد، روی آن تمرکز می‌کند و سعی می‌کند با غنی کردن محیط به کمک آن جریان بیاید. محیط رها بستری است برای یادگیری؛ امن و پرچالش. یادگیری کودک در این بستر فعال می‌شود. آزادانه خود را درگیر چالش‌ها می‌کند و به او این فرصت داده می‌شود تا از انتخاب‌گری و حق آزادی خود لذت ببرد. او کم‌کم در می‌یابد که آزادی‌های او نباید مانع آزادی دیگران شود و بدین شکل واژه‌ی مسؤولیت برای او معنادار می‌شود. کودکانِ این خانه، آزادانه و مسئولانه یادگیری خود را شکل می‌دهند و از آنجا که هیچ چارچوب رسمی آن را محدود نمی‌کند، به آن پر و بال می‌دهند و آن را به پرواز در می‌آورند. در رها همه از هم یاد می‌گیرند و از این منظر فرقی بین کودکان و بزرگ‌ترها وجود ندارد.

این نوشته در دسته‌بندی نشده ارسال و , , , , , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1 Response to خانه یادگیری رها

  1. الهام طبقی می‌گوید:

    تنها جملاتی که تو این لحظه از ذهنم می گذره اینهاست:
    خسته نباشید.لذت بردم.براتون آرزوی موفقیت می کنم.من آموزگار مقطع ابتدایی هستم،چطور می تونم باهاتون ارتباط بگیرم و همکاری کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *